زایشی از جنس انسان

زایش، غالبا برایم تداعی گر تازگیست، یک تازگیِ بکر و سپید و یا شاید هم سبز. سبز همچون جوانه های کوچک یک گیاه.

زایش می تواند تولد یک اندیشه ی تازه باشد و یا نوید روزی نو با طلوع یک خورشید، شکفتن یک گل، ترک خوردن تخم یک پرنده ی آزاد، ترسیم یک نقاشی، بیان یک کلام یا نوشتنش، نواختن یک نت موسیقی و یا تولد انسانی کوچک با آرزوهایی بزرگ.

فکر کردن به زایش هایی که اسم بردم همگی برایم لذت بخشند. فقط نمی دانم چه می شود که گاهی زایش،  آنهم زایش موجودی که خود می تواند زاینده ی زیبنده ترین اندیشه ها، کلمات و نقش و نواها باشد و چشمانش را به روی زایش های بی شماری باز کند، کمی غمگینم می کند.

متن زیر را از صفحه اینستاگرام خودم برداشته ام. حدود دو سال پیش، کودکی در نزدیکی ام متولد شده بود و من سخت در اندیشه ی زایشی از جنس انسان بودم. خوب یادم مانده است که آنزمان تا این متن را ننوشتم، آرام نگرفتم. اکنون نیز کودکی در همین نزدیکی ها متولد شده است و این متن همچنان برایم تازگی دارد. دلم می خواهد متن را به اینجا منتقل کنم تا شاید با زایشی دیگر آن هم از جنس انسانی، بازگردم و بخوانمش.

در باب تولد یک نوزاد:

“تو آمدی و گریه شورت خنده ی نمکین بر لبانمان نشاند. چشمان پوشیده ی تو چه بی تابانه چند رنگی دنیا را پس می زند و دستان ما چه متجاوزانه رنگ چشمانت را از پس دریچه ی دیدگانت می کاود. تو بطن مادر را باز طلب میکنی و ما با گهواره و قنداق و بند فریبت می دهیم. تو شیره ی جان می مکیدی و خوردن نمیدانی و ما لبانت را به تنمان می دوزیم.

آنگاه که تو آهسته و نرم قد می کشی، اگر گریه کنی ما صدای گریه ات را ناشنیده می گیریم. اگر نیرنگ و دروغمان را دید بزنی دیده ی کنجکاوت را بر حقیقت می بندیم. اگر تن ظریفت سرد شود تب آغوشمان را از تو دریغ می کنیم و اگر لبانت تنمان را طلب کند با تنه ی سیگار لبانت را بهم می دوزیم.

این است تمام آنچه از ما خواهی آموخت.”

پی نوشت۱: این غمگینی اندک، در مورد سالروز تولدم خودم نیز صدق می کند، از این رو تا کنون هیچگاه مفهوم تبریک تولد را نفهمیدم و کوششی برای فهمش نیز ندارم.

پی نوشت۲: این دست کوچک متعلق به نوزادی به نام آواست. امیدوارم عاقبت به خیری، هم آوای زندگی آوا کوچولو باشد.

2 دیدگاه برای “زایشی از جنس انسان

    1. سلام آقای ابراهیم زاده عزیز
      سپاس گزارم بابت وقتی که برای خواندن وبلاگم صرف کردید. لطف شما همیشه شامل حال بنده بوده و مرام نیکوی شما برایم یادآور جواهر است، به زیبایی جواهرات فروشگاهتان.
      آرزومند شادی، رضایت و موفقیت روزافزون برای شما و خانواده محترمتان هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *