خود نگری تاریخی یا زیستن در جلد سوم شخص

اندیشه های متی اثر برتولت برشت، کتابی است که گزین گویه هایی از فلاسفه ی چینی را، از زبان متی روایت می کند. این کتاب که توسط بهرام حبیبی ترجمه شده، خواندنش بسیار روان و لذت بخش است و چنانکه در مقدمه کتاب آمده، برشت با وارد کردن افکار جدید و جانشین کردن تمثیل های جالب از تاریخ معاصر، محتوای آن را کمی به روز رسانی کرده است.

امروز در حالی که تصمیم داشتم صبح جمعه ی خود را با این کتاب به خیر کنم، فکرش را نمی کردم خواندن خطوط زیر، تمام روزم را پر کند و در پی آن دست به قلم شوم.

“… متی پس از اندیشه ی زیاد به افراد توصیه می کرد، خودشان را هم چون طبقات و گروه های بزرگ انسانی، پدیده ای تاریخی بدانند و رفتاری تاریخی پیشه کنند. عمری که چون متن زندگی نامه ای طی شود، اهمیتی می یابد و ممکن است سازنده تاریخ شود.

سرداری به نام یو-زسر خاطراتش را به صیغه ی سوم شخص می نوشت. متی می گفت: زندگی را هم می توان در سوم شخص جستجو کرد.”(صفحه ۸۸)

به نظرم می رسد مطابق توصیه ی متی، اگر به نوشتن از یک خودنگری تاریخی دست بزنم، کار خوبی از آب در بیاید. چرا که کارنامه ای مستند از زندگی ام خواهم داشت و پیروی آن، در هر نقطه ای از جغرافیا و تاریخ که باشم با احتمال خطای اندکی می توانم، پیش بینی کنم در نهایت با کدامین دست کارنامه ی نهایی ام را خواهم گرفت.

و اما به نظرم این خودنگری تاریخی در گروی این است که موارد زیر در آن لحاظ شود؛

  1. دسته بندی سال های زندگی از لحظه ی پس از تولد به دوره های متوالی شش ماهه یا یک ساله و یا n ساله(مثال: ۲۰، ۳۰ و … سالگی، دوران دانش آموزی، دانشجویی، خدمت و یا …)
  2. نوشتن رویدادهای شخصی و تحلیل روند شکل گیری آن رویدادها در هر دوره + پا نوشتی از تحلیل اطرافیان در نحوه ی شکل گیری و بررسی تاثیرات آن(مثال: قبولی در کنکور، استخدام، استعفا، بیمار شدن، ازدواج و …)
  3. نگاشتن علایق، سرگرمی ها و روابط اجتماعی در هر دوره
  4. نوشتن رویدادهای اجتماعی و تحلیل روند شکل گیری آن رویدادها در هر دوره + پا نوشتی از تحلیل شخصی و اطرافیان در نحوه ی شکل گیری و بررسی تاثیرات آن(مثال: تساوی تیم فوتبال ایران و استرالیا و صعود به جام جهانی، زلزله ی بم، دریافت جایزه ی اسکار و …)
  5. شناسایی رویدادهای مهم پیش از تولد و مطابقت با دوره های زندگی + بررسی تاثیر آن(فوت پدر، همزمانی روز تولد با مرگ یک شخص مشهور، برگزاری مراسم بزرگداشت یک مخترع، سالروز تولد نویسنده ی مورد علاقه و …)
  6. شناسایی رویدادهای تکراری در دوره های شخصی و اجتماعی زندگی(ازدواج مجدد، کنکور مجدد، اسکار مجدد و …) و مقایسه ی رویداد و روند هر دوره با یکدیگر
  7. ضمیمه کردن مستنداتی چون عکس، ویدیو، دست نوشته و … مربوط به هر دوره در صورت موجود بودن

پی نوشت ۱: آنچه که برای نوشتن یک پیش نویس اولیه به ذهنم رسید این ها بود و شاید در آینده موارد دیگری به آن اضافه کنم.

پی نوشت ۲: می دانم که اگر قرار است این خودنگری تاریخی توسط هر فرد انجام شود، تحلیل و برداشت های شخصی وی، عاری از خطاهای ذهنی نیست، ولی فکر می کنم نگاشتنش حتی به صورت تیتری، نمای قابل تاملی از دوران مختلف زندگیمان را به تصویر بکشد.

پی نوشت ۳: برای جذاب تر شدن این خودنگری تاریخی می توانیم مطابق توصیه متی، آن را از زبان سوم شخص بنویسیم و یا حتی یک اسم تاریخی مستعار دوست داشتنی برای آن شخص(خودمان) انتخاب کنیم.

پی نوشت نهایی و پیش نیاز مهم: درک مفاهیم رویداد و روند به قلم ارزشمند سایت متمم

 

یک دیدگاه برای “خود نگری تاریخی یا زیستن در جلد سوم شخص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *