مرگ بر آمریکا

برگ برگ آمریکا

وقتی در دهه هفتاد شمسی، دانش آموز دبستانی باشی و صدای رسا و بلندی هم داشته باشی، بی برو برگرد، متولیان مدرسه در صدد بر می آیند تا از این نقطه قوتت، در جهت جذب فرصت ها و دفع تهدیدها استفاده کنند و اینطور می شود که اسمت می رود در لیست گروه های سرود و صف اول راهپیمایی ها.

از لذت خواندن سرود، جیم زدن از کلاس به بهانه ی تمرین و فریاد زدن در خیابان که بگذریم، هنوز هم وقتی به یاد شعار “مرگ بر آمریکا” می افتم نمی توانم بی تفاوت از کنار آن رد شوم. البته در اینجا-فارغ از هرگونه مقصود سیاسی- منظورم صرفا تکرار طوطی وار و اشتباه این کلمات، در دوران کودکی خودم است. آخر، آن روزها قرار بود برای آمریکا آرزوی مرگ کنم ولی ظاهرا با نادانی تمام به امور حاکمیتی، آرزوی اشتباهی را فریاد می زده ام و به جایش می گفته ام”برگ برگ آمریکا”.

ضمنا از سلامت گوش خود، در آن زمان اطمینان دارم و چنانچه به شاهدی برای تایید این موضوع نیاز باشد، فقط می توانم تایید مادرم و نمره های براقِ املایم را مثال بزنم، و تاکید می کنم گناه نادانیِ دوران کودکی ام را می پذیرم، باشد که مسببان این نادانی نیز مرا ببخشند و کودکی چون من را بدون یادگیری کامل، به عرصه ی اجرا نفرستند.

بگذریم؛

ضمن احترام به تداعی های خودم و خوانندگان عزیز، در این پست صرفا می خواستم کمی با صدای بلند و مکتوب به دایره ی لغات کودکان بیندیشم. این هم مشاهدات چند وقت اخیر من است:

– کودک چها رساله ای تخیلاتش را در ظرف کلماتی که یاد گرفته بود می ریخت و با آب و تاب فراوان می گفت: عروس دریاییِ سخنگو و ماهی بالدار، هر دوشون به آب تعلق دارن.

 – کودک سه ساله ی دیگری نیز دیالوگ های طولانی و خارج از عرفِ بازیگران سریال های رقیق ترکیه ای را به خوبی حفظ کرده بود.

 – کودک پنج ساله دیگری هم رزم رستم و اسفندیار شاهنامه را با صدای رسا و بلندش برای جماعتی می خواند.

باری؛ گاهی کلماتی که کودکان و دانش آموزانِ این روزها، در گفتگوهایشان به کار می برند برایم جالب است و سعی می کنم کلمات آنها را با کلماتِ دوران کودکی و بزرگسالی خود و اطرافیانم، مقایسه کنم. اگرچه به نتیجه ی خاصی هم نمی رسم ولی اکثر اوقات به خوبی در می یابم که یک چیز همچنان به قوت خود باقیست: یادگیری کلمات، هنوز هم دارند جای یادگیری مفاهیم را می گیرند.

پی نوشت: دو مقاله ی خواندنی(قورباغه ای که حافظ می خواند و حتی اسب ها هم ریاضی می آموزند) از سایت وزین متمم درباره یادگیری سطحی کودکان، سرشار از لطف است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *